Producenci
Newsletter
Podaj swój adres e-mail jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Rama stalowa, aluminiowa czy karbonowa? Jaka rama rowerowa będzie najlepsza do twojego roweru? 0
Rama stalowa, aluminiowa czy karbonowa? Jaka rama rowerowa będzie najlepsza do twojego roweru?

 

Z jakiego materiału powinna zostać wykonywana rama roweru typu ostre koło / single speed

Pierwsze pytanie na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć to czego oczekujemy od roweru jakim będziemy jeździ w kwestii użytkowości .

Rama Stalowa ostre koło/ single speed

Jeżeli bardzo cenimy tłumienie drgań przez ramę rowerową to powinniśmy zdecydować się ramę stalową. Stal jest najlepszym materiałem który pochłania wstrząsy. Jednak nie jest to obarczone pewnymi minusami. Ramy stalowe są o wiele cięższe niż ramy aluminiowe czy karbonowe. Jednak gdy wybierzemy specjalnie rodzaje stali takie jak Hi-ten czy Cro-Mo a w dodatku taka rama będzie posiadała cieniowane rurki . Różnica pomiędzy ramę stalowa a przykładowo aluminiową nie będzie duża ale nadal znacząca. Na ramę stalowa powinniśmy się zdecydować wtedy gdy niekoniecznie zależy nam aż tak bardzo na wadze . Bardziej cenimy komfort roweru. Czy rower ma służyć do pokonywania długich często wyboistych tras. Wtedy Warto poświęcić wagę roweru dla kwestii komfortu podróżowania .

Rama Aluminiowa ostre koło / single speed

Jeżeli przede wszystkim liczy się dla nas waga roweru a nie mamy oszałamiającego budżetu na rower to najlepszym wyborem będzie rama aluminiowa. Głównym atutem ram z tego tworzywa jest stosunkowa niska waga ramy przy dość niskim koszcie wytworzenia takowej ramy. Niestety plusy w tym momencie się kończą. Rama aluminiowa bardzo słabo tłumi drgania. Wiec nie powinna być używana do jazdy bo wyboistym terenie. Dodatkowo jest stosunkowo krucha i potrafi czasami pękać jeżeli jest nieodpowiednio wykonywana, takie pękniecie wyklucza niestety ramę z użytkowania ponieważ aluminium nie możemy poddać procesowi spawania.

Rama Karbonowa ostre koło/ single speed

Rama karbonowa jest najlżejsza to jej największy atut dodatkowo tłumienie drgań przez karbon jest na bardzo przyzwoitym poziomie . Niestety koszt ramy karbonowej jest bardzo duży a dodatkowo rama karbonowa musi mieć niektóre elementy także wykonane z karbonu takie jak sztyca. Więc sumaryczny koszt wybudowania roweru na takiej ramie rośnie. Wiec niestety rama karbonowa w większości jest używana jedynie przez zawodników torowych. Dodatkowo element który taką ramę z użytkowania przez amatorskich kolarzy jest kruchość tego materiału po kilku latach użytkowania. Karbon ma to do siebie że z czasem się „ zbija” i jest bardzo łamliwy. Wiec karbon jest fajnym materiałem jak jest nowy ma on tylko zalety . Niestety stare ramy karbonowe często pękają co więżę się często z utylizacja ramy lub kosztownymi bardzo specjalistycznymi naprawami w specjalistycznych zakładach . Wiec myślę że ten materiał ma jedynie zastosowanie do rowerów używanych w zawodach które często są stosunkowo nowe i niewyeksploatowane

Która rama rowerowa będzie najlepsza? 

Tak naprawdę nie ma odpowiedzi na to pytanie. Każdy materiał z którego wykonana jest rama posiada inne przeznaczenie . Ramy stalowe najlepiej będą odpowiadały osób które dużo przemieszczają się na rowerze i cenią sobie Komfort mimo zwiększonej wagi . Ramy aluminiowe to idealny kompromis pomiędzy cena roweru a jego lekkością . Ramy zaś karbonowe są polecane dla osób które dość często zmieniają rowery. Nie musze się wtedy przejmować że karbon się zestarzeje i straci swoje właściwości.

 

Jeżeli pomogliśmy postaw nam kawę w ramach wdzięczności : 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pozycjonowanie: www.luczak.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl